pub-1037188750759427269692337

My Silivirim Haber Ajansı

 • 19.1398
 • 20.8304
 • 23.6437
Silivrim

Silivrim

     

Silivri

Silivri (antik Selymbria ), Türkiye'de Marmara Denizi boyunca, İstanbul ilinde , İstanbul'un kentsel çekirdeğinin dışında, şehir sakinleri için birçok tatil ve hafta sonu evleri içeren bir şehir ve ilçedir İlçenin en büyük yerleşim yeri aynı zamanda Silivri olarak da adlandırılır.

Silivri sınırındaki yer ahyorsa Büyükçekmece , doğuya Çatalca'da kuzeye, Çorlu ve Marmara Ereğli (her iki semt Tekirdağ İli batıda), Çerkezköy kuzey-batı (birine Tekirdağ İli ) ve güneyde Marmara Denizi ile . Bu 760 km'lik bir alana sahip olan 2 (290 sq mi) ikinci büyük ilçesi İstanbul İli sonra Çatalca'daki . İlçenin merkezi Silivri şehridir.

İlçe 8 belde ve 18 köyden oluşmaktadır ve nüfusu 155.923'tür (2013 nüfus sayımı). Silivri ilinde 75.702, çevre kasaba ve köylerde kalan - aşağıda listelenmiştir.

2008 yılında kurulan Türkiye'nin en modern (ve Avrupa'nın en büyük) cezaevi kompleksi , Silivri'nin 9 km (5,6 mil) batısında yer almaktadır.


Tarih 

Silivri, eski Yunan Selymbria veya Selybria ( Yunanca : Σηλυ (μ) βρία ), tarihsel önemini doğal limana ve ana ticari yollardaki konumuna borçludur. Koyun doğusunda 56 m yüksekliğindeki dik bir tepe üzerine kurulmuş bir Megara kolonisiydi , ancak kazılar, bir Yunan kolonisi olmadan önce Trakya yerleşimi olduğunu gösteriyor.

Strabon'a göre şehrin adı, şehrin mitolojik kurucusu Selus'un adı ile Strabon'un polis için kullanıldığını düşündüğü Trakya kelimesinin "bria" birleşimidir Ancak bu polis anlamına gelmiyordu [3] ve başka bir anlamı vardı.

Selymbria, doktor Herodicus'un doğum yeridir ve MÖ 351'de Atinalıların bir müttefikiydi MÖ 2. yüzyılın ikinci yarısına kadar şehir özerkliğini koruyabilmiş, ancak komşuları Byzantion ve Perinthos daha güçlü hale geldikten sonra şehir sonraki yüzyıllarda kontrollerine girmiştir. Yerleşim, Roma İmparatorluğu yönetimindeki bir köye küçüldü. 5. yüzyılın başlarında, kasaba, Bizans imparatoru Arcadius'un (377-408) hükümdarlığı sırasında, eşi Aelia Eudoxia'dan sonra, Yunanca'da resmi olarak Eudoxiopolis (Εὐδοξιόπολις) olarak yeniden adlandırıldı.Ancak bu isim hayatta kalmadı. MS 805'te Bulgar Hanı Kroum kasabayı yağmaladı. Geç 9 yüzyılda, İmparator Michael III tepe üzerinde bir kale inşa kalıntıları halen olduğu bir dönemde, kalması Bizans İmparatorluğu tarafından saldırıya uğrayan Sarazen korsanlar ve Ruslar . İle Dördüncü Haçlı ve Konstantinopolis'in düşüşünden Latin İmparatorluğu 1204 yılında, kale hızlı arkaya düştü Latin İmparatorluğu Latinler, Bulgar, sırt ve nihayet Bizans halefi devlet tarafından geri alındı İznik İmparatorluğu 1247'de, nihayet Konstantinopolis'i yeniden ele geçirmeyi ve 1261'de imparatorluğu yeniden kurmayı başardı.

1346'da Osmanlılar , İmparator VI. John Cantacuzenus'un (1292-1383) talip olan bir müttefiki oldu ve rakibi John V Palaeologus'a (1332-1391) karşı ona yardım etti Aynı yıl Sultan I. Orhan , Selymbria'da VI. John'un kızı Theodora ile evlendi.

1399'da Selymbria Osmanlıların eline geçti ve Konstantinopolis'i Avrupa'da kara yoluyla tamamen kuşattı. Pek çok çağdaş gözlemci, Osmanlılar'ın Bizans başkentini ele geçirmesinin an meselesi olduğuna inanıyordu. Ancak Timur'un elindeki feci yenilginin ardından Osmanlılar 1403'te Selymbria'yı ve diğer bazı malları Bizanslılara iade ettiler. Daha sonraki yıllarda bazen Osmanlılar tarafından saldırıya uğradı, ancak ele geçirilmedi.

1453'te Konstantinopolis'in Düşüşü sırasında , Selymbria, Epibatos ile birlikte Osmanlı ordularına karşı durdu ve ancak şehir düştükten sonra teslim oldu. Surların dışında Rum , Ermeni ve Yahudi gibi gayrimüslim sakinler yaşadığı ve Türkler kıyıdaki surların dışına evlerini inşa ettikleri için Selymbria surlardan sadece Osmanlı döneminde uzanıyordu Gayrimüslimler çoğunlukla üzüm, şarapçılık ve ipek yetiştirmekle uğraşırkenTürkler balık tutup yoğurt yaparak hayatlarını kazandılar. Kasaba, Bizans döneminde olduğu gibi Osmanlı döneminde de bir sayfiye yeri olarak kaldı.

Sipariş üzerine Kanuni Sultan Süleyman , Mimar Mimar Sinan hemen batısında Silivri'nin 33 kemerli 1562 taş köprü inşa etti. "Uzunköprü" ("Uzun Köprü") olarak adlandırılan tarihi köprü günümüzde halen kullanılmaktadır, ancak sedimantasyon nedeniyle bir kemer görülememektedir.

Dünya Savaşı öncesinde, bazı Silivrian Yahudiler kasabasına göç Camagüey , Küba . [4] Ruslar , 5 Şubat 1878'de 3 Mart 1878'e kadar 1 ay süreyle Silivri'yi işgal etti. Bulgarlar , 16 Kasım 1912'de 30 Mayıs 1913'e kadar 9 ay boyunca Silivri'yi işgal etti.

Göre 1914 Osmanlı nüfus istatistiklerine , kaza Silivri'nin 10,302 oluşan 16.470 toplam nüfusu vardı Yunanlılar , 3,759 Müslümanlar, 1,427 Yahudi , 781 Ermeni , 103 Bulgar ve 98 Roman halkının . [5]

Savaş sırasında koşullar kötüleştiği için şehirden çok daha fazla Sefaradlı ayrıldı. Bu Türk Yahudilerin birçoğu, esas olarak New York ve Seattle'a yerleşerek Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etti. Diğerleri Filistin, Fransa ve Güney Amerika'ya gitti.

Göre Sevr Antlaşması , Silivri 1920. Ancak, 20 Temmuz tarihinde Yunanistan'da bir parçası haline geldi İtalyanlar göre, 22 Ekim 1922 tarihinde çekilmesi Yunan birliklerinin onu devralan Mudanya Mütarekesi . Nihayet Türk kuvvetleri 1 Kasım 1922'de Silivri'ye girdi. 1923–1926 yılları arasında Çatalca iline bağlıydı ve 1926'da İstanbul iline bağlıydı Çorlu ilçesinden Gümüşyaka (eski adıyla Eski Ereğli) köyünün birleşmesiyle genişletildi .


Tatil köyü 

Yaz aylarında nüfus 4-5 kat artar. Silivri, İstanbul şehir merkezine 67 km (42 mil) uzaklıktadır ve 45 kilometrelik (28 mil) sahiliyle birçok İstanbullu için popüler bir yazlık beldedir. Türkiye'yi Edirne üzerinden Avrupa'ya bağlayan  D.100 karayolu ve  O-3  E80 karayolu üzerindedir Şehirden buraya gelmek yaklaşık bir buçuk saat sürüyor, bu nedenle yaz aylarında hafta sonu ve tatil kaçamağı olarak kullanmak mümkün, ancak buradaki yol yaz aylarında trafikle dolup taşıyor.

İstanbul'dan bu kadar ulaşılabilen Marmara sahili, uzun süredir İstanbullular tarafından tatil amaçlı kullanılmıştır. Şehir büyüdükçe, bu tesisler gittikçe uzaklaştı. Bir zamanlar Florya ve Yeşilköytatil köyüydü, bugün Tekirdağ ve hatta daha uzak. Silivri, 1960'larda ve 1970'lerde ailelerin otobüslerle sahilde inşa edilen tatil apartman komplekslerine gelmesiyle en parlak dönemini yaşadı. Çoğunun kendi plajı vardı. Buradaki Marmara Denizi, 1980'lerde ve 1990'larda kirlilikten muzdaripti, ancak şimdi onu temizlemek için çaba gösterildi ve insanlar yüzüyor. Bu mekanların bazılarında spor merkezleri, diskolar, go-kart pistleri, çocuklar için oyun odaları vb. Bulunmaktadır ve birçok İstanbullu aile, 1970'ler ve 1980'lerde Silivri'ye yapılan gezilere, çocuklar yaz ay ışığında kumsalda oturup keyifli anılara sahiptir yorgunluktan düşene kadar koşun. Bazıları bugün hala gidiyor. Tüm tesisler tatil konutları bölgesinde yer almaktadır, Silivri şehir merkezinde sinema, tiyatro veya diğer kültürel olanaklar açısından sunabileceği çok az şey vardır.

Artık sahil, golf sahaları, binicilik merkezleri ve tenis kortları, sağlık ve konferans merkezleri gibi spor tesislerine sahip tatil otelleri ve kır kulüpleriyle kutsanmıştır. Hafta sonları bölge günübirlikçilerle doludur.

Tüm bu gelişmeyle birlikte açık bir sahil şeridi bulmak zor.

Balkanlar'dan Trakya'ya sert hava estiği için kış ayları burada soğuk geçer ve Silivri'deki tatil evleri Eylül ortasından Mayıs'a ve hatta Haziran ayına kadar pek kullanılmaz.Tarım 

Neredeyse düz peyzajı, ılıman Trakya iklimi ve verimli toprağı sayesinde büyük bir tarım potansiyeline sahip olan ilçe, 1950'li ve 1960'lı yıllarda mera o kadar zengindi ki Silivri yoğurdu meşhur oldu. Artık yoğurdun itibarı, kalitesiz kontrol ve markanın yanlış yönetimi nedeniyle azaldı. Silivri Yoğurt Festivali eskiden çok önemli bir etkinlikti ama günümüzde ilgi daha az ve bazı yıllarda yapılmıyor bile. Buğday (246 km²), ayçiçeği (105 km²) ve arpa (50 km²) burada yetiştirilmektedir. Üzüm bağları bir zamanlar önemliydi ama 1970'lerden beri azaldı. Hayvancılık hala önemlidir.

Spor

Silivri'de Silivrispor ve Alibeyspor olmak üzere iki spor kulübü bulunmaktadır. 1957 yılında kurulan Silivrispor, futbol ve basketbol olmak üzere iki faal şubeye sahiptir.  Silivrispor'un profesyonel futbol takımı Apor Toto 3.Şeague'de forma giydi . [7] [8] Basketbol bölümü 2014'te kuruldu. [9] [10] Silivri'nin bir mahallesinden adını alan Alibeyspor, 1989'da kuruldu. [11] [12] Kulübün ana faaliyeti futbol. Onların amatör futbol takım oyunu İstanbul Süper Amateuar Ligi , [13] ve kadınların takımı Türk Kadınlar Üçüncü Ligi . [14]

Silivri'de Spor mekânları 2700-oturma kapasitesi Müjdat Gürsu Stadyumu vardır [15] adını Müjdat Gürsu (1971-1994) yerel bir futbolcu ve Alibey Spor Salonu'nda. 

Sağlık

Silivri'de devlete ait ve özel olarak işletilen çok sayıda hastane ve özel sağlık kuruluşu bulunmaktadır: [17]

Devlete ait sağlık kurumları (Sağlık Bakanlığı)
 • Silivri Devlet Hastanesi (Silivri Devlet Hastanesi)
 • Ana Çocuk Sağlığı Ve Aile Planlama Merkezi (Anne Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Merkezi)
 • Halk Sağlığı Laboratuvarı (Halk Sağlığı Laboratuvarı)
Özel sağlık kurumları
 • Serene Tıp Merkezi (Tıp merkezi)
 • Medical Park Hastanesi (eski adıyla Anadolu Hastanesi)
 • Hayat Hastanesi (kapalı)
 • Hayat Diyaliz Merkezi (Diyaliz merkezi)
 • Kolan Hastanesi

Silivri'nin kasaba ve köyleri

Kasabalar

(toplam nüfus 41,669)

 • Büyük Çavuşlu,
 • Celaliye-Kamiloba,
 • Çanta ,
 • Değirmenköy,
 • Gümüşyaka,
 • Kavaklı,
 • Ortaköy,
 • Selimpaşa .
Köyler

(toplam nüfus 21.956)

 • Akören,
 • Alipaşa,
 • Bekirli,
 • Beyciler, *
 • Büyükkılıçlı,
 • Büyük Sinekli,
 • Çayırdere,
 • Çeltik,
 • Danamandıra ,
 • Fener,
 • Gazitepe,
 • Kadıköy,
 • Kurfallı,
 • Küçükkılıçlı,
 • Küçük Sinekli,
 • Sayalar,
 • Seymen,
 • Uyumkent,
 • Yolçatı .

Başlıca görülecek yerler 

 • Silivri Kalesi
 • Anastasya Duvarı ayrıca Trakya'nın Uzun Duvarlar olarak bilinen Bizans imparatoru tarafından inşa edilmiş Anastasius I için ek dış savunma sisteminin bir parçası olarak (491-518) Konstantinopolis 5. yüzyıl boyunca ve muhtemelen 7. yüzyıla kadar kullanımda idi. Karmaşıklığı ve korunması açısından sadece İngiltere'deki Hadrian Duvarı ile karşılaştırılabilir olan sur , Karadeniz kıyılarından Trakya yarımadası boyunca Silivri'nin batısındaki Marmara Denizi'ne 56 km kadar uzanır .
 • Sarnıç
 • Piri Mehmed Paşa Camii
 • Uzunköprü (Uzun köprü


Yetişen  Ünlüler