pub-1037188750759427

Silivri  Haber Ajansı

  • 9.5793
  • 11.1487
  • 13.1897
Blanc Café - Konak, İzmir
Blanc Café Konak, İzmir

İletişim Bilgileri

Yetkili
Belirtilmemiş
Telefon
Gsm
Fax
Belirtilmemiş
E-Mail
Web
Belirtilmemiş
İl / İlçe
İzmir / Konak
Adres
Dr.Mustafa Enver Bey Caddesi No:13/A
Sosyal

Mekan Resimleri

Konum Bilgileri

Sosyal Medyada Paylaş

Firma Resimleri

Blanc Café
Blanc Café
Blanc Café
Blanc Café

Mekan Açıklama

Bazı mekanlar vardır; cafe, restoran ve pub arası yerlerdir. Burada çay - kahve içebilir, alkol alabilir ve yemek yiyebilirsiniz.


Tarihte restoranlara baktığımızda, lokanta tarzı yerler göze çarpmaktadır. Ama daha öncesinde lokantalar yerine hanlar ve tavernaların kullanıldığı ve bunların yolculuk yapan kişiler için hizmet verdiği görülür. Çin'de benzer yerler görülse de, günümüzün restoranları, işletmelerin sipariş üzerine yemek gönderme yoluyla çalışmaya başlamasıyla 18. yüzyılda Avrupa'da olduğu ortaya çıkmıştır. Osmanlı' da halka bu tür hizmet veren aşevleri ve imarethaneler Avrupa'nın lokantalarına öncülük ettiği düşünülse de, aslında buralar lokantalardan farklıdır.


Restoran kelimesi Türkçe'ye Fransızcadan geçmiştir ve kelime anlamı "yenilemek" "onarmak" anlamına restaurer kökünden gelmektedir. Bu kelimenin, köküyle ilgisi olmayışını dilbilimciler bu kelimenin Pariste'ki M. Boulanger lokantasının reklam için kullandığı alaylı dille ilgisi olduğunu dile getirmiştir.


İngiliz sosyal kültürünün en önemli parçalarından biri olan Pub'lara gelince, Pub kelimesinin Public House kelimelerinin kısaltması olduğu anlaşılmaktadır. Ve bu mekanlar, insanların alkol alırken, boş vakitlerini geçirdikleri, dinlenip sohbet ettikleri yerlerdir.


Cafelere baktığımızda ise kökünün Avrupa'ya dayandığı ama aslında bu kültürünün mimarının Osmanlı olduğu ortaya çıkmaktadır. Çünkü cafelerin yalnızca Fransa'da değil tüm Avrupa'da yaygınken asıl esin kaynağının Osmanlı'nın kahve kültürünün olduğu anımsanması gereken bir ayrıntıdır.


Tüm bu yeme içme kültürünün birleştiği mekanlara günümüzden bir örnek vermek istersek, Blanc Cafe & Bar'ı verebiliriz. Dünya mutfağının zengin örneklerini veren, ferah ve şık ortamıyla göz dolduran İzmirlilerin gündüz ve gecelerine renk katan bir mekan. D Bonour Cafe'nin yerine açılmış olan Blanc, sabah saatleriyle servisine başlıyor. Akdeniz ve dünya mutfağından lezzetlerinin tadılabileceği mekanda; kahvaltı, yemek, tatlı ve içecek seçenekleri bulunuyor. haftanın 7 günü gece 02.00'a kadar açık Blanc'ı ziyaret edebilirsiniz.


Menüsüne baktığınızda özenle seçilmiş olduğunu görebilirsiniz. Çocuklar için özel menülerin hazırlanmış olması, mekanı rakiplerinden ayırıyor. Salat çeşitlerinde iddialı olduğunu söyleyebiliriz. Mangolu salatası, tortilla dürüm ve İtalyan lavaşlar, İtalyan pizzala, makarna çeşitleri mevcut. Ama en dikkat çeken kısmı vejeteryan ve diyet yapanlar için de seçenekler bulunuyor. Zencefil ve tulum peynirli şiş'iyle müdavim kazanmıştır. Bu yemeği yemek için gelenler çoğunlukta ve insanlar bu yemeği tanıdıklarına ve sosyal medyada özellikle tavsiye ediyor.


Oldukça nezih bir ortamı olan Blanc'ın dondurmaları da özellikle dile getirilenler arasında. Barmenlerin hazırladığı kokteyller oldukça beğeniliyor. Blush'ı, şarabı, krepi, cheesecake'i derken insanların burada beğendiği şeyler listesi o kadar uzayıp gidiyor.. Blanc'a uğrayıp kendi 'özel'inizi seçmenizde fayda var.

Mekan Özellikleri

Wi-Fi
Brunch
Tatlı
Teslimat
Happy hour
Öğle yemeği
Akşam yemeği
Kokteyller
Otopark
Kredi Kartı
Eve Paket Servis
Açık Alan
Ücretsiz Wifi
Rezervasyon
Organizasyon
Canlı Müzik
DJ Performansı