pub-1037188750759427269692337

My Silivirim Haber Ajansı

  • 18.7955
  • 20.1464
  • 22.5400
Meksika'da 7,6 büyüklüğünde deprem! İlk görüntüler geldi... Park halindeki araçlar devrilecekti

Meksika'da 7,6 büyüklüğünde deprem! İlk görüntüler geldi... Park halindeki araçlar devrilecekti

Meksika'da 7,6 büyüklüğünde deprem! İlk görüntüler geldi... Park halindeki araçlar devrilecekti

Meksika 7,6'yla sallandı. Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, Twitter hesabından paylaştığı videoda, Colima eyaletine bağlı Manzanillo kentinde deprem sırasında üzerine duvar yıkılan 1 kişinin öldüğünü duyurdu. Obrador, Meksiko Şehri Hükümet Şefi Claudia Sheinbaum ile görüştüğünü, başkent Meksiko şehrinde ciddi bir zararın olmadığını belirtti. Öte yandan depremle ilgili sosyal medyaya düşen bir video izleyenleri hayrete düşürdü. Söz konusu görüntülerde 7.6'lık depremin park halindeki araçları devirecek gibi sallaması depremin büyüklüğünü gözler önüne serdi.

BAŞKENTTE SİRENLER ÇALDI

Deprem Michoacan eyaletinin yanı sıra çevresinde yer alan Colima, Guerrero, Oaxaca, Morelos eyaletlerinde ve başkent Mexico City’de hissedildi. Mexico City’de güçlü bir sarsıntı hissedilirken, deprem alarmları devreye girdi.

Yaşanan deprem ülke genelinde bugün düzenlenen Ulusal Deprem Tatbikatı’ndan yaklaşık 45 dakika sonra meydana gelirken, depremin merkez üssü Michoacan eyaletinde ve başkent Mexico City’de şu ana kadar herhangi bir hasar veya can kaybı bildirilmedi.

Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, Twitter hesabından paylaştığı videoda, "Tüm kalbimizle ciddi bir şey olmamasını temenni ediyoruz." ifadesini kullandı.

Meksika Ulusal Sismoloji Servisi ise depremin büyüklüğünü 7,4 olarak açıkladı.

DEPREMDEN İLK GÖRÜNTÜLER ŞOKE ETTİ

Meksika'daki büyük depremin yankıları sürerken ortaya çıkan ilk görüntüler izleyenleri hayreti düşürdü. Sosyal medyada ses getiren görüntülerde park halindeki araçların şiddetli depremde nasıl sallandığı gözler önüne serildi.

En Jalisco nunca había visto un Sismo de esta magnitud, en mis 33 años años de vida. Literal se movió todo. pic.twitter.com/UDLM0lWNi0

— Jorge Garcia Orozco (@jorgegogdl) September 19, 2022

MEKSİKA'DAKİ ESKİ DEPREMLER

Meksika'da 1985'te merkez üssü Michoacan eyaletinin sahil kesimleri olan 8,1 büyüklüğündeki depremde 10 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği tahmin ediliyor.

19 Eylül 2017'de de merkez üssü Meksiko şehrinin güneyi olan 7,1 büyüklüğündeki depremde 370 kişi yaşamını yitirmiş, depremden 250 bin kişi etkilenmiş ve yaklaşık 50 bin ev yıkılmıştı.

Meksika'da her 19 Eylül, Ulusal Sivil Savunma Günü olarak anılıyor ve ülke çapında deprem tatbikatı yapılıyor.