pub-1037188750759427

Silivri  Haber Ajansı

  • 13.7644
  • 15.5394
  • 18.2093
Neredeyse 40 yılı devirdi! Volkswagen, fişini çekmeyi planlıyor
Neredeyse 40 yılı devirdi! Volkswagen, fişini çekmeyi planlıyor

Neredeyse 40 yılı devirdi! Volkswagen, fişini çekmeyi planlıyor

Reuters'ın ortaya çıkan belgelere dayandırdığı haberine göre, Volkswagen ve Çinli ortağı SAIC Motors'a ait olan ve Çin'in doğusunda yer alan Yizheng kentinde bulunan fabrikada Santana'nın üretimi sonlandırılacak.

Alman devinin CEO'su: 30 bin kişi işsiz kalabilir

VOLKSWAGEN SANTANA'YA VEDA

Bu fabrikanın, Çin'de Santana'nın üretiminden sorumlu ana fabrika olduğu belirtiliyor ve yılda 224,400 adet üretim kapasitesine sahip olduğu söyleniyor.

Ekimde en çok satılan otomotiv markaları belli oldu

Volkswagen, Santana'ya yönelik planları hakkında doğrudan yorum yapmaktan kaçındı. Ancak şirket, Reuters'e verdiği bir demeçte, tüketici tercihlerinin sedanlardan SUV'lara kaydığını söyledi.

Şirket, "Müşteri tercihleri kademeli olarak içten yanmalı motora sahip modellerden BEV (bataryadan elektrikli araç) ve SUV modellere doğru kayıyor" ifadelerini kullandı.

Santana'nın üretimi 1985 yılında Çin'de başlamıştı. Volkswagen, yıllar içinde Çinli müşterilere 6 milyondan fazla Santana teslim etti.

Belgeye göre, Santana'ya veda edecek Yizheng fabrikası T-Cross ve makyajlı Tharu SUV'ler, Polo hatchback'ler ve Lamando sedanlar üretecek. Bu düzenlemeler 2023 yılında tamamlanacak.