pub-1037188750759427

Silivri  Haber Ajansı

  • 9.5793
  • 11.1487
  • 13.1897
Eski Pentagon yetkilisi: ABD Çin'e karşı siber savaşı kaybetti
Eski Pentagon yetkilisi: ABD Çin'e karşı siber savaşı kaybetti

Eski Pentagon yetkilisi: ABD Çin'e karşı siber savaşı kaybetti

2018’de Hava Kuvvetleri Baş Yazılım Yetkilisi olarak görev yapan Chaillan, İngiliz Financial Times gazetesine yaptığı açıklamada, ABD’nin siber güvenlik kabiliyetini eleştirdi.

Google aramaları ABD tarafından inceleniyor

Chaillan, Çin’in siber ve yapay zeka konusunda ABD’nin çok önünde olduğunu ifade ederek, "15 yıl içinde Çin ile çatışma şansımız olmayacak. Şu anda iş zaten bitmiş. Bana göre çoktan (siber rekabet) bitmiş." ifadesini kullandı.

"ANAOKULU SEVİYESİNDE"

Google’ın ABD hükûmetiyle iş birliği yapmayı reddetmesinden dolayı Amerikan ulusal güvenliğinin zarar gördüğünü ifade eden Chaillan, ABD'nin bazı kurumlarının yapay zeka ve siber kapasitesinin Çin ile karşılaştırıldığında "anaokulu seviyesinde" kaldığını belirtti.

Chaillan, 2 Eylül'de istifa ederken sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Pentagon’un siber güvenliğe ve yapay zeka teknolojisine para harcama konusunda isteksiz davrandığını ileri sürmüştü.

PENTAGON DEĞERLENDİRME YAPMADI

Konuya ilişkin soruları yanıtlayan Pentagon sözcüsü John Kirby, söz konusu eski yetkilinin sözlerini değerlendirmeyeceğini ancak Bakanlığın siber güvenlik ve yapay zeka konusuna önem verdiğini söyledi. (AA)

İran'dan ABD'ye çağrı: 10 milyar dolarımızı serbest bıraksınlar