pub-1037188750759427

Silivri  Haber Ajansı

  • 9.5793
  • 11.1487
  • 13.1897
Apple, "müşterilerini yanılttığı" için 95 milyon dolar ödeyecek
Apple,

Apple, "müşterilerini yanılttığı" için 95 milyon dolar ödeyecek

iPhone'ların üreticisi Apple, 2016 yılında Kaliforniya'da açılan bir davada anlaşma yoluna gitti. Söz konusu davada müşteriler, Apple'ın AppleCare koruma planı kapsamında yeni cihazlar vermek yerine yenilenmiş cihazlar verdiğini öne sürdü.

Ucuz iPhone olacak gibi: iPhone SE 3'ün görüntüleri sızdırıldı

DAVACILAR "YENİSİYLE EŞDEĞER DEĞİL" DEDİ

Apple, ABD'deki hüküm ve koşullar, servise gelen bir üründe yeni veya yenilenmiş, performans açısından yenisiyle eşdeğer parça veya ürünler kullanabileceğini belirtiyor. Ancak söz konusu davada davacılar, yenilenmiş veya "yeniden üretilmiş" cihazların "performans ve güvenilirlik açısından yenisiyle eşdeğer" olmadığını iddia ederek Apple'dan maddi tazminat talep etti.

ÖDEMEYİ KABUL ETTİ

Bunun sonucunda teknoloji devi ile davacılar 95 milyon dolarlık bir ödeme için anlaşmaya vardı. Söz konusu ödeme, AppleCare Koruma Programı veya AppleCare+ için doğrudan ödeme yapan veya 20 Temmuz 2012'den sonra iPhone Yükseltme Programı'na dâhil olan ABD'li müşterileri kapsıyor.

BÜYÜK BİR KISMI MÜŞTERİLERE ÖDENECEK

Söz konusu ödemenin 68 milyon dolara yakın bir kısmı müşterilere aktarılacakken, geri kalan kısım yasal ücretlere ve diğer masraflara gidecek.

Apple, yenilenmiş cihazların kalitesiz olduğunu şiddetle reddetti. Ancak şirket, davayı sürdürmenin olası maliyetlerini değerlendirerek davacılarla anlaşmaya varmayı tercih etmiş gibi görünüyor.

Apple'dan Steve Jobs'ın 10. ölüm yıldönümüne özel klip: Steve'i anıyoruz

Anlaşma 20 Ekim'de mahkeme tarafından resmiyet kazanacak.