Silivri  Haber Ajansı

  • 8.8178
  • 10.3453
  • 12.0632
Son Dakika: Bakan Koca'dan Bilim Kurulu toplantısı sonrası önemli açıklamalar
Son Dakika: Bakan Koca'dan Bilim Kurulu toplantısı sonrası önemli açıklamalar

Son Dakika: Bakan Koca'dan Bilim Kurulu toplantısı sonrası önemli açıklamalar

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, YÖK Başkanı Erol Özvar, koronavirüs tedbirleri, okulların ve üniversitelerin açılışı ile ilgili gündem başlıklarını Bilim Kurulu toplantısında bilim kurulu üyeleri ile birlikte değerlendirdi. Bakan Koca, toplantının ardından açıklamalarda bulunuyor.

Bakan Koca'nın açıklamalarından satır başları:

2020'de bilinmezliklerle dolu kaygılı bir yıl geçirdik. 2021'de aşıyla önümüzü daha iyi görmeye başladık.

Bugün itibariyle aktif vakalarımızın yüzde 81'i tam aşılı olmayan kişilerden oluşmaktadır. Hastaneye yatan vatandaşlarımızın yaklaşık yüzde 90'ı da yine tam aşılı olmayan kişilerdir. Aşınızı olun kendinizi ve toplumu koruyun.

Önümüzdeki hafta başından çocuklarımız gençlerimiz okullarına kavuşacak. Tüm gayretimiz onlara yüz yüze eğitim vermek ve bunun sürekliliğini sağlamaktır. Gençlerin eğitimin eksik kalması bugün ve geleceğimiz için çok üzücüdür.

Okullarda kalabalık ortamlar oluşmaması için tedbirleri ve kuralları içeren rehber yayınlayacağız.

Milli Eğitim Bakanı Özer'in açıklamaları:

Hepinizi sevgi ve saygı ile selamlıyorum. Okullarımızı 5 gün yüz yüze eğitime açmada bize yardımcı olan Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kuruluna teşekkür ederim. Bildiğiniz gibi kovid salgını tüm alanları olumsuz etkiledi. Bizler de öğrencilerimizin öğretmenlerimizin ve eğitim çalışanlarımızın en az etkilenmesi için tedbirlerimizi aldık. Eğitimin yüz yüze devam etmesi hayati önem taşıyor. Uzaktan eğitim yüz yüze eğitimin yerine geçemez. Çocuklarımızın arkadaşları ve öğretmenleri ile eğitim görmesi elzemdir.

Okullarımızın bu süreçte hazırlanabilmesi için 650 milyon lirayı tüm il ve ilçelerimizdeki okullarımıza göndermiş bulunuyoruz.

6 Eylül itibariyle okullarımızı haftada 5 gün öğrencilerimize açıyoruz. Okullarımız ilk açılan ve son kapatılan yerler olmalıdır.

Ayrıntılar geliyor...